Doğumunuza kısa bir süre mi kaldı ? Gelin beraber Baby shower partinizi düzenleyelim.

Baby Shower

Baby shower; doğuma kısa bir süre kala yapılan ve amacı anne adayına maddi manevi destek olmak olan bir organizasyondur.

Evet, en resmi açıklamasıyla budur. Ama neden bizim kendi bebek adetlerimiz varken yurt dışındaki bir uygulamayı kendimize aldık? Çünkü zaman, yaşam koşullarımız, alışkanlıklarımız, ihtiyaçlarımız değişiyor. Türkiye’de yeni bebek sahibi olmak üzere olan çiftler, eskiye göre çok daha farklı bir yaşam tarzı sürdürüyorlar.

Eskiden evli çiftler; aileleriyle aynı evde veya apartmanlarda oturur, akrabaları yakınlarda yaşar ve mahalle ilişkileri kuvvetli bir yaşam tarzı sürerlerdi. Ama artık ailelerimizden, akrabalarımızdan uzakta, farklı şehirlerde, hatta belki farklı ülkelerde yaşıyoruz.

Bebeğin doğumundan sonra bebek görmeye gelen ziyaretçilerle sürekli kalabalık olan bir evden ziyade; zaten uykusuz ve yorgun olacağımız süreçte eşimiz ve bebeğimizle sükunet içinde kalabilmeyi istiyoruz. Bu nedenle; kendi adetlerimizle yurt dışındaki baby shower fikirlerini harmanlayıp, ihtiyaçlarımızı daha iyi karşılayan yeni adetler yaratmamızda hiçbir sorun yok.

Baby shower neden yapılır?

Baby shower temelde iki nedenden ötürü yapılır. Birincisi; doğuma haftalar kala anne adayının stresi bir hayli artmış oluyor. Doğuma bu kadar az bir zaman kala, tüm sevdiklerinin bir araya gelip, maddi ve manevi tüm desteklerini anneye vermeleri, tahmin edebileceğin gibi muazzam bir moral ve destek.

İkinci neden ise doğum döneminde harcamaları ciddi şekilde artan anne ve baba adayının üzerindeki ihtiyaçların bir kısmını alarak onlara maddi destek olmak. O yüzden ‘’Aman canım bunlar da hep Batı özentisi.’’ diyenlere hiç kulak asma. Niyeti bu kadar iyi bir parti düzenlemek, anne adayına verebileceğin en güzel hediye. Sonuçta bir baby shower’ın kırk yıl hatrı vardır. 🙂

Baby shower’ı kim düzenler?

Baby shower partisinin orijinalinde partiyi annenin en yakın arkadaşı veya kardeşi düzenler. Ama bizde anneler daha çok partiyi ya kendileri ya da en yakın arkadaşıyla beraber organize etmeyi seçiyorlar. Zaten en yakın arkadaş tek başına parti organize etmeye niyetlense bile; davetli listesinin oluşturulması, davetiyelerin gönderilmesi ve hediye listesinin yapılması gibi pek çok aşamada anne işe dahil olduğu için beraber düzenliyorlar diyebiliriz.

Buradaki baby shower organizasyonunu yapacak kişiyi düğündeki nedime gibi düşünebilirsin. Yani, gelin veya anne adayı için hayatta sürekli işleri kolaylaştıran kişi! Ama dediğimiz gibi annelerin çoğu baby shower partilerini kendileri yapmayı da tercih edebiliyor.

Baby shower nasıl yapılır?

İlk iş baby shower partisinin tarihine ve mekana karar verip davetli listesini oluşturmak. Gecikmeden davetiyeleri göndermelisin ki insanların işlerini ayarlayıp hediyelerini alacak vakti olsun. Ondan sonra bizi arayarak partinizi hayal ettiğiniz gibi yapalım.

Bilgi ve Randevu

Bilgi Alın

İstediğiniz Servis

Bilgileriniz