UYUZ SALGINI

UYUZ SALGINI

 

Sağlık Bakanlığının uyuz salgını konusunda halkı uyarması üzerine uyuz hakkında genel bilgilendirme yapmak istedim. Salgın uyarısının arkasından eczanelerde yeterli miktarda uyuz ilacı bulunmadığı iddiaları üzerine ilaç sıkıntısı yaşanmadığı açıklandı.

Peki uyuz nedir? Bulaşıcı mıdır? Nasıl tedavi edilir?

Uyuz; önce rahatsız etmeyecek düzeyde hafif kaşıntılarla başlayan, daha sonra uykudan uyandıracak seviyede vücutta önce elde parmakların arasında, genital bölgelerde, karın, üst bacak, diz ve ayak bileklerinde kaşıntı halidir. Deri altında ilerleyen uyuz böceği gezdiği bölgelerde yumurtasını bırakarak tüm vücutta psikolojiyi bozacak düzeyde kaşıntı ve sonucunda yaralara sebep olur.

Uyuz yakın temasla bulaşabilecek salgın bir hastalıktır. Bu sebepten uyuz teşhisi konan kişinin yakın çevresine de uyuz tedavisi uygulanması gerekir. Tedavisi doktorunuzun önereceği uyuz kremi, merhemi, solüsyonlarıyla iyileşebilecek bir hastalıktır. Ancak yaşam alanlarınızda detaylı bir temizlik yapmak gerekir. Çarşaf, yastık kılıfları, giysileri 60 derecede yıkamalı hem iç hem dıştan ütülenmelidir. Yıkanamayacak eşyalar ise 3-4 gün bir poşet içerisinde bekletilmelidir.

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir