7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası   

  7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası   

 

Görme Engeli; Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) yaptığı tarife göre, tıbbi veya cerrahi tedavi sonrasında düzeltmeye rağmen iyi gören gözde görme 0,3’ten az veya görme alanı 20 dereceden dar ise görme azdır. Doğumsal veya sonradan oluşan sebeplerden dolayı tıbbi olarak düzeltilemeyecek şekilde görme keskinliğinde azalma durumu ve yaşamını desteksiz sürdüremeyen kişiler GÖRME ENGELLİ olarak tanınır.

Nedenleri;

-Kalıtsal

-Annenin radyasyona bağlı kalması

-Su çiçeği

-Doğum gecikmesi

-Bebeğin boynuna kordon dolanması sonucu oksijensiz kalması

-Doğumun yetkililer tarafından yapılmaması

-Doğumda çocuğun gözüne mikrop bulaşması

-Çevresel faktörler

-Travmalar, düşmeler, çarpmalar.

Fransa’da 1809 yılında doğan Luis Braille, 3 yaşında geçirdiği bir kaza sonucu sol gözünü kaybeder.  Sempatetik oftalmiya sebebiyle 6 yaşındayken de sağ gözünü kaybeder. Tamamen görme engelli olur.  Zor şartlarda en iyi okulları burslu kazanarak org ve çello çalmayı öğrenmesi, kabartmalı kitapların pahalılığından dolayı ışık olmadan askeri şifrelerinin çözülmesi için bir yazım sistemi geliştirdi. Henüz 15 yaşında iken yeni alfabe tasarlayan Luis kısa sürede Braille Alfabesi ile dünya çapında bütün görme engellilerine umut oldu.

Peki Neden Beyaz Baston?

Baston yüzyıllarca görme engelliler tarafından kullanılmış olan araçtır.  Kaza sonucu gözlerini kaybetmiş James Biggs adlı İngiliz fotoğrafçı motorlu taşıtlardan kendini korumak amacıyla sürücülerin görebilmesi için bastonu beyaza boyamaya karar verir. Uluslararası düzeyde görme engellileri temsil eden bir sembol olarak kabul edilir. Beyaz baston demek özgürlük, bağımsızlık, güç, güven ve onur demektir. Acizlik, istismar, muhtaçlık demek değildir.

Görme engellilere hayatı kolaylaştırmak için sizlerde bir şeyler yapmak isterseniz. Görme engelliler derneklerine başvurabilirsiniz.

 

‘’Annelerin en büyük korkusu çocuklarının ölmesiymiş. Engelli annelerinin korkusu ise çocuklarından önce ölmekmiş.’’

 

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir